Free Course: Eliminate Your Inner “Nice Guy” and Pass Girl’s Secret Tests

Top 10 Ways to Eat Healthier for Under $6 a Day

Screen shot 2015-03-31 at 10.00.48 AM

Surely I’m not the only one that gets a little confused and annoyed at how healthy food can be rather expensive, especially when compared to its more processed and less organic alternative. Whatever the reason, we all know it can be a tad pricey to eat well, and a little difficult not to resort to cheap fast food every once in a while. In a world where obesity and bad health are running rampant, I for one expect some more support from those in control of these mechanisms, but alas, most of us need to rely simply on our own willpower and hard-earned cash.

Maybe that’s not entirely all true, smarts become a big part of the equation too. While walking through the gluten-free or organic sections of the supermarket will set you back a weeks pay, if you know what you’re doing and how to take advantage of bargains, perhaps you can eat healthy for pocket change.

That’s the idea behind an article at Huffington Post, one which details how to eat well for as little as $6 a day, such as buying in bulk:

1. Bulk is Better

Setting up a budget-friendly kitchen and pantry is the first step to making your dollar stretch each week. This includes a well-stocked pantry with some inexpensive bulk basics such as:

  • Dried spices and herbs: For the biggest cost savings, visit a local co-op, if available. Getting started with a full stock of 10 basic spices can range on average from $8 from bulk to less than $28 for low- cost bottled. Buy small amounts and replenish them as needed. Note: The shelf life for dried herbs is six months and one year for ground spices.
  • Dry beans and lentils: 1 pound of bulk dry beans can stretch across many meals. The average cost of pound dried beans is two dollars for eight cups of cooked beans, which equals 25 cents a cup. The average cost of canned beans is 79 cents to 2 dollars for organic beans.
  • Whole grains: The average price is 80 cents per pound. Brown rice yields six to seven cups of cooked rice, which is 12 cents a cup.

Eating healthier is within anyone’s means — with a little planning and preparation you’ll no longer spend a fortune on the right food, or live cheaply on the wrong foods. The right food is there for a bargain, read the rest of the article to find out how.

Yes...You Can HAVE My Collection of Word-for-Word Conversations with Women Report (you get the PDF Report + Full Audio Training) img

img

Never Run Out of Things to Say to Women Again

  • Conversation Games That Create Attraction
  • The Secret to Making “Small Talk” Sexier
  • How to Make Her Laugh (and make her want you)
  • 3 Tricks to Avoid Awkward Silences
img
* This is a FREE service and no credit card required.
img

About Sam Brinson Sam is a writer living in Uruguay. Sam follows the latest in aging break throughs.

text
Eliminate Your Inner
"Nice Guy" & Pass Women's Secret Tests

img

This free training course shows you how to finally break free of your “nice guy” habits ruining your sex life.

Fill out form below to start your FREE Course

Enter your email for a chance!

100% Privacy. I will never spam you!

Join the Community img

Join over 84,012 other “Anti Nice Guys” in the TSB Magazine Facebook community.

Join The Community

View Free Videos img

Discover the "Innocent Trick" That Reveals What a Girl Thinks About You...

ytimg

View Free Video

img
x